KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 6616020
*
nr 661 6020
Gunnar Mossberg
(1903-1983), Sverige
Gouache, Gunnar Mossberg (1903-1983), Stoxkholmsmotiv, 30 x 39
Gunnar Mossberg, född 1903 i Stockholm, död 1983, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 11 oktober 2010
kl 17:42:30
- Konstnär/Designer
Gunnar Mossberg
Gunnar Mossberg, född 1903 i Stockholm, död 1983, svensk målare.
Läs mer om Gunnar Mossberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gunnar mossberg stoxkholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34
*
Gunnar Mossberg
Gunnar Mossberg, född 1903 i Stockholm, död 1983, svensk målare.
Läs mer om Gunnar Mossberg
nr 661 6020
Gunnar Mossberg
(1903-1983), Sverige
Gouache, Gunnar Mossberg (1903-1983), Stoxkholmsmotiv, 30 x 39
Gunnar Mossberg, född 1903 i Stockholm, död 1983, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 11 oktober 2010 |
- Konstnär/Designer
Gunnar Mossberg
Gunnar Mossberg, född 1903 i Stockholm, död 1983, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Gunnar Mossberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache gunnar mossberg stoxkholmsmotiv svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34